Pokazy spektaklu „Król i morze” Sceny Lubelska 30/32

28 października i 4 listopada w Muzeum Pragi odbędzie się pokaz spektaklu „Król i morze” w reż. Dariusza Kunowskiego z Teatru Scena Lubelska 30/32.

Spektakl poświęcony wybitnemu twórcy prof. Marcinowi Jarnuszkiewiczowi, zmarłemu 5 września 2016 roku, jako swoisty hołd złożony niezwykłemu człowiekowi i artyście.

Marcin Jarnuszkiewicz, reżyser i scenograf teatralny, który znacząco wpłynął na charakter polskiego teatru, pedagog akademicki, człowiek o niezwykłej wrażliwości i poczuciu jak sam mówił „piękna”, zanikający rodzaj twórcy-humanisty.

Spektakl jako „filozoficzny portret” artysty; materiałem, który posłuży do realizacji będzie treść książki „Król i morze” Heinza Janischa (ostatnia praca reżyserska Marcina Jarnuszkiewicza w teatrze w Poznaniu oparta na adaptacji książki), połączona z nagraniami radiowymi i telewizyjnymi (wywiadami) oraz nagranymi rozmowami o Marcinie z rodziną i przyjaciółmi (współpraca z Instytutem Teatralnym im. Raszewskiego w Warszawie).

„Król i morze” to 21 krótkich opowiastek, które prowokują do myślenia zarówno małego, jak i dojrzałego odbiorcę, otwierają przed nimi nowe sensy i znaczenia. Spektakl – scenki z życia „króla” to w istocie filozoficzne dysputy – prowadzone z kotem, cieniem, morzem, z… samym sobą. Rozważania nad istotą rzeczy – tych błahych, ale i tych bardzo poważnych, analogicznie jak to się miało w życiu twórczym Marcina Jarnuszkiewicza. Przedstawienie na dwóch płaszczyznach – w prostych, a jednak wypełnionych znaczeniem słowach i w obrazach – oszczędnych, nieprzegadanych, skłaniających do refleksji, ale też pozwalających puścić wodze fantazji.

Reżyserii i scenografia: Dariusz Kunowski

Muzyka: Jerzy Kornowicz

Osada: Andrzej Bocian, Katarzyna Żytomirska, Piotr Herbich, Agata Brzozowicz

Terminy:

28 października, godz. 16.00 oraz 4 listopada, godz. 18.00 – Muzeum Pragi. Spektakl jest bezpłatny.

Projekt dofinansowano z budżetu państwa – ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. 

mkidn.jpg

Udostępnij

Mapa dostępności Fundacji Avalon

Równy dostęp do ochrony zdrowia to prawo zagwarantowane konstytucyjnie. Ustawao dostępności zobowiązuje instytucje publiczne, między innymi placówki służby zdrowia, dolikwidacji barier architektonicznych. Rzeczywistość nie pozostawia

Read More »