Syrop na suchy kaszel — natychmiastowe ukojenie czy tylko placebo?

Kaszel suchy jest jedną z bardziej dokuczliwych przypadłości. Zazwyczaj powoduje on podrażnienia błon śluzowych gardła, a także może doprowadzić do poważniejszych konsekwencji. Syropy na kaszel suchy są szeroko rekomendowane. Jednak czy faktycznie pomagają?

Jak działa syrop na kaszel suchy?

Syropy przeciwkaszlowe bez recepty z jednej strony traktowane są jako natychmiastowe ukojenie, zaś z drugiej jako preparaty placebo. Warto jednak mieć na uwadze to, że specyfika ich działania faktycznie warunkuje ulgę w dolegliwościach. Przede wszystkim, zawarte w preparatach substancje mają hamować odruch kaszlowy.

Syrop na suchy kaszel co do zasady nie rozpuszcza zalegającej w płucach wydzieliny, gdyż ona się tam nie gromadzi w przebiegu tej dolegliwości. W tym przypadku działanie tego syropu skupia się na łagodzeniu podrażnień błony śluzowej, a także na jej odpowiednim nawilżeniu.

Syrop na suchy kaszel a efekt placebo

Syropy na kaszel suchy hamują odruch kaszlu poprzez działanie centralne lub obwodowe. Jednocześnie aż w 85% infekcji przebiegających z kaszlem suchym, można zaobserwować tzw. efekt placebo. Pozostałe 15% działania preparatu wynika ściśle z zastosowania w nim substancji czynnych. Na czym więc polega wspomniany efekt placebo?

Otóż okazuje się, że odwołuje się on do podświadomości pacjentów. Są oni przekonani o sukcesywnym działaniu syropu, a co za tym idzie, próbują oni samodzielnie powstrzymać odruch kaszlu. To z kolei prowadzi do ustąpienia uporczywych dolegliwości.

Nie można jednak zaprzeczyć temu, że dobry syrop na suchy kaszel będzie efektywnie łagodził podrażnienia śluzówki i zagwarantuje jej optymalne nawilżenie.

Co daje regularne stosowanie syropu na suchy kaszel w przebiegu infekcji?

Podsumowując, stosowanie syropu na suchy kaszel jest jak najbardziej zasadne. Jest to preparat, który mimo wszystko doprowadzi do zmniejszenia częstotliwości napadów kaszlu, a także zregeneruje śluzówkę.

Łagodzi on także wszelkie podrażnienia gardła, a także daje „odpocząć” mięśniom przepony. Zazwyczaj syropy na suchy kaszel bazują na wyciągach i ekstraktach roślinnych, to z kolei sprawia, że ich stosowanie jest bezpieczne i rzadko kiedy powoduje dolegliwości uboczne. Mimo wszystko preparaty te powinny być stosowane zawsze zgodnie z zaleceniami farmaceuty lub producenta, które można znaleźć w ulotce dołączonej do opakowania.

Udostępnij

Mapa dostępności Fundacji Avalon

Równy dostęp do ochrony zdrowia to prawo zagwarantowane konstytucyjnie. Ustawao dostępności zobowiązuje instytucje publiczne, między innymi placówki służby zdrowia, dolikwidacji barier architektonicznych. Rzeczywistość nie pozostawia

Read More »