Najważniejsze różnice pomiędzy szczoteczką soniczną a elektryczną. Którą wybrać?

Wiele osób zastanawia się, jak najlepiej zadbać o higienę jamy ustnej. Producenci prześcigają się w tworzeniu coraz to nowych modeli posiadających całe mnóstwo usprawniających użytkowanie funkcji dodatkowych. Która ze szczoteczek – soniczna czy elektryczna będzie lepszym wyborem do kompleksowej pielęgnacji zębów oraz dziąseł? Postaramy się pomóc w podjęciu decyzji.

Nazwa szczoteczki sonicznej pochodzi od angielskiego słowa „sonic” a znaczącej tyle, co „wytwarzająca dźwięki”. Urządzenie to jest ulepszoną wersją szczoteczki elektrycznej, ale podstawowa różnica polega na sposobie ruchu włókien końcówki czyszczącej, a także ilości obrotów w ciągu jednej minuty, jakie można osiągnąć podczas każdorazowej czynności, jakim jest mycie zębów. Technologia soniczna opiera się na właściwościach fal dźwiękowych, które charakteryzują się dość dużą częstotliwością. Podczas szczotkowania zębów malutkie cząsteczki pasty, wody oraz śliny łączą się ze sobą tworząc tzw. mikropęcherzyki. Ich główną zaletą jest umiejętność docierania do trudno dostępnych zakamarków w jamie ustnej skutecznie je oczyszczając z uporczywych zabrudzeń, wstydliwych osadów, chorobotwórczych bakterii, a także zalegających drobinek pokarmowych. Do miejsc takich zaliczyć można przestrzenie międzyzębowe i kieszenie dziąsłowe.

Szczoteczka soniczna – co to za urządzenie i jak działa?

Szczoteczka soniczna wytwarza nawet 96 tysięcy obrotów w ciągu minuty, a dzięki ruchom wymiatającym za jej pomocą można osiągnąć imponujące rezultaty czyszczenia całej jamy ustnej. Produkt ten zapewnia ochronę i pielęgnację na najwyższym poziomie. Bardzo ważne jest to, że emitowane przez końcówkę szczoteczki drgania soniczne docierają na odległość zaledwie kilku milimetrów od zakończenia włókien, czyli nie ścierają one osadów z powierzchni zębów w sposób mechaniczny. Daje to gwarancję bezpiecznego korzystania z tego urządzenia nawet przez najmłodszych użytkowników, osób cierpiących na nadwrażliwość zębów czy dziąseł, ludzi w podeszłym wieku, a także kobiety w ciąży i karmiące piersią.

Szczoteczka soniczna posiada kilka podstawowych trybów pracy, których zadaniem jest:

  • kompleksowe czyszczenie jamy ustnej,
  • polerowanie powierzchni szkliwa,
  • delikatne wybielanie,
  • masaż dziąseł.

Oprócz kilku programów mycia szczoteczki soniczne zaopatrzone są w wymienne końcówki, które należy dobrać do indywidualnych preferencji. Ich rodzaj (codzienne, do wrażliwych dziąseł, wybielające, ortodontyczne czy te dla dzieci) zależy od tego, kto będzie korzystać z urządzenia i jakie efekty chce osiągnąć. Dużo przydatnych informacji oraz porównanie konkretnych urządzeń i ich właściwości znajdziesz w tym rankingu szczoteczek sonicznych. Przydatnymi funkcjami, jakie sprawdzą się podczas dłuższego użytkowania będą również:

  • wskaźnik zużycia włosia,
  • czujnik siły nacisku,
  • czasomierze (timery).

Szczoteczka elektryczna – najważniejsze informacje

Szczoteczka elektryczna jest jednym z rodzajów szczoteczek, jakie są przeznaczone do higieny jamy ustnej na co dzień. Ma ona wbudowany silniczek elektryczny, który pozwala okrągłej główce myjącej wykonać określone ruchy:

  • rotacyjne – obrót wokół własnej osi
  • oscylacyjne – w lewą lub prawą stronę
  • pulsacyjne – dociskanie włosia do powierzchni zębów.

Taki tryb pracy pozwala szczoteczce elektrycznej skutecznie czyścić zęby. Tradycyjna wersja tego urządzenia składa się ze stacji akumulatorowej, do której zamontowana jest rączka wykonana z wodoodpornego materiału ułatwiającego wygodne posługiwanie się szczoteczką. W zależności od modelu sprzęt ten potrafi wytworzyć od 5000 do 9600 obrotów na minutę. Włókna szczoteczki docierają do dziąseł, które podczas zabiegu pielęgnacyjnego są również delikatnie masowane. Wpływa to na lepsze ukrwienie tego obszaru w jamie ustnej, a także pomaga wyeliminować ryzyko wystąpienia np. paradontozy.

Szczoteczka elektryczna może być zasilana akumulatorowo bądź bateryjnie, co czyni ją urządzeniem zarówno stacjonarnym, jak i bezprzewodowym, łatwym do zabrania ze sobą w każdą podróż. Najczęściej wyposażona jest w niemalże takie same tryby pracy, co szczoteczka soniczna. Konkretne funkcje urządzenia oraz wymienne główki czyszczące mające za zadanie dopasować się do indywidualnych potrzeb użytkownika także niewiele się od siebie różnią. Część modeli posiada czujnik nacisku oraz timery ułatwiające systematyczną higienę. Czasomierze pomogą w przestrzeganiu zalecanych przez stomatologów 2 minut na mycie zębów, a czujnik nacisku poinformuje, czy nasze szczotkowanie nie jest zbyt intensywne.

Czym różni się szczoteczka soniczna od elektrycznej?

Szczoteczka soniczna pozwala na precyzyjniejsze od elektrycznej pozbycie się zalegających resztek jedzenia, zabrudzeń, osadów oraz przebarwień ze względu na wykorzystaną w niej technologię mikrobąbelkową. Znaczna różnica w prędkości pracy i ilości obrotów na minutę zdecydowanie przemawia na korzyść sonicznego sprzętu. Jest też bezpieczniejsza w użytkowaniu, ponieważ włosie główki czyszczącej jest odpowiednio miękkie i delikatne, a co za tym idzie nie podrażnia ani szkliwa, ani dziąseł nawet u osób noszących aparaty ortodontyczne, protezy, implanty itp. W przypadku najmłodszych użytkowników szczoteczka soniczna również lepiej się sprawdzi, bo jej ruchy wymiatające zapobiegną nadmiernemu szorowaniu szkliwa zębowego, a tym samym zminimalizują ryzyko uszkodzeń mechanicznych, co w przypadku elektrycznej wersji niestety może się zdarzać. Na pewno należy liczyć się z tym, że szczoteczka soniczna to większy wydatek, ale też inwestycja w świadomą i kompleksową higienę całej jamy ustnej.


Udostępnij

Historyk, Profesor Wiesław Wysocki w Radio Praga.

Wywiad z prof. Wiesławem Janem Wysockim już na radiopraga.pl!  Nasza redaktorka miała przyjemność przeprowadzić rozmowę z jednym z najwybitniejszych polskich historyków, profesorem habilitowanym Wiesławem Janem Wysockim,

Read More »

Jak podcasty kształtują współczesne radio.

Podcasty zrewolucjonizowały sposób, w jaki konsumujemy treści audio. Oferując elastyczność i różnorodność tematów, stają się coraz bardziej popularną alternatywą dla tradycyjnego radia. W dobie cyfryzacji,

Read More »